fbpx

Víme, koho volíme? Koalice a podpory stran ve volbách do Senátu

Víme, koho volíme? Koalice a podpory stran ve volbách do Senátu

30. 6. 2020 Jak na volby Kampaně 0
Volby do Senátu

Společně” bude to slovo, které v kampani na podzim objeví na nejednom plakátu. Část voličů totiž chce, aby se zejména opoziční strany spojily a vysílají jasný signál: nechceme zahodit své hlasy a nebude riskovat, že nepřekonáte 5 %. Čeká nás smršť koalic a podpor. Ale co to znamená?

Ve volbách do Senátu platí, že každý kandidát, pokud nejde sám za sebe (s tisícovkou hlasů na přihlášce k volbám) je navržen jednou stranou. Důvod je prostý – tato strana získá roční příspěvek od státu ve výši 900 000 Kč. Volby jsou z ekonomického pohledu soutěží o 5,4 milionu korun. Kandidáti, kteří kandidují sami za sebe (to jsou ti, kteří sbírají hlasy na svou podporu), na tyto peníze nemají nárok. Tedy, pokud si nezaloží vlastní hnutí nebo stranu, což udělal například Marek Hilšer v roce 2018. Konečně na webových stránkách senátora a hnutí se můžete dočíst, že “kandidatura bez politické právnické osoby by znamenala jak složité právní postavení pro další veřejnou činnost, tak především zřeknutí se státního příspěvku na mandát a tím znevýhodnění oproti jiným politickým subjektům.

Koalice, smlouvy a podpory ve volbách do Senátu

Nechme teď stranou zcela nudnou možnost kandidatury za jednu stranu a podívejme se na možnosti koaličních kandidátů.

Zákon umožňuje kandidovat za koalici, ale, jak je taková koalice nastavena, záleží na samotných partnerech. Myslíte si, že si jsou v koalici všichni rovni? Nemusí. Svá postavení definují obvykle v koaliční smlouvě, případně ve smlouvě o financování kampaně, která nebývá veřejná. Většinou ji kandidáti nezveřejňují, protože se na ni voliči neptají. A to je veliká škoda. V takové smlouvě najdete například rozdělení peněz, zjistíte, kdo kandidáta skutečně platí a také k čemu se zavázal vůči svým partnerům.

Překvapení přichází, když ve smlouvě nenajdete všechny strany, které kandidáta podporují. I to je ale možné, protože jsou subjekty, které se nechtějí ke kandidátovi hlásit formálně, ale mohou je svou deklarací podpořit. Dává jim to větší svobodu z takového partnerství odejít, ale obvykle také menší nebo žádné benefity, protože většinou nepřispívají na kampaň.

Co z toho?

  • Zajímejte se, o koaliční smlouvu, řekne vám víc než pět (set) billboardů.
  • Váš hlas přispěje zisku straně, která kandidáta navrhuje a ta může být jen jedna.
  • Složení koalice a podpora stran mohou být dvě různé věci. Poznáte z ní obvykle, které subjekty jsou si rovné a které si jsou rovnější.

Lákavá politická nahota

Jsou období, kdy politici (ale nejen oni) přemýšlejí nad tím, čím zaujmou. Tohle nebezpečné chování nabývá na intenzitě zejména, když se blíží volby. Občas někoho …
Read More

Jak na volby do Senátu

Uvažujete-li o kandidatuře ve volbách do Senátu v roce 2024, máte nejvyšší čas začít s přípravou. Že je téměř dva roky předem brzo? Vůbec ne. Dva současní …
Read More

Desatero budoucího kandidáta

Ať už zvažujete kandidaturu v přední linii komunálních, krajských či dokonce parlamentních voleb nebo budete bojovat sám za sebe v senátní či prezidentské kampani, čeká …
Read More

Psáno pro Echo24.

Více článků o volbách najdete tady.

Views: 17