fbpx

Tipy a triky pro online výuku

Tipy a triky pro online výuku

3. 5. 2020 Školení 0

Tipy a odkazy na užitečné weby vycházejí z článku pro institut TOPAZ, ve kterém najdete i další informace o online výuce. Odkazy jsou průběžně aktualizovány.

Učíme online

Specializovaný portál, který shromáždil expertní dobrovolníky, kteří pomáhají zdarma. “Chceme v těchto nelehkých dnech pomoct vám, našim školám, s online výukou, proto naše komunita expertních dobrovolníků spustila projekt Učíme online.” Přehledný, jasný a srozumitelný web a komunita lidí kolem něj už obsloužila zhruba 150 škol. Za zmínku stojí, že stránky se nezaměřují jen na učitele, ale i rodiče a žáky.

www.ucimeonline.cz

Vzdělávání na dálku s Google

Tenhle web se upřímně řečeno trochu špatně hledá, ale až ho najdete, dáte si ho do záložek.
Na stránce najdete rady a doporučení na nástroje, které mohou učitelům, studentům, ale i rodičům pomoci zvládnout současnou situaci.

https://events.withgoogle.com/proskoly/

Perpetuum: Jak zvládnout výuku po uzavření škol: tipy na online aplikace

Asi nejobsáhlejší přehled různých služeb e-learningu najdete na této stránce serveru Perpetuum. Markéta Popelářová, autorka článku, píše: „…k dispozici máme velké množství cest, jak potřebné informace a materiály k dětem a studentům doručit. Některé služby navíc v reakci na momentálně nastalou situaci zpřístupňují své jinak placené služby zcela zdarma.“

Virtuální škola

Projekt “Virtuální Škola je platformou mezinárodních škol American Academy, jejíž ambicí je sdílet know-how a zkušenosti v oblasti organizace a řízení virtuální výuky. Naše tři školy v Praze, Brně a Bratislavě úspěšně přešly na koncept virtuální výuky a jsme připraveni takto fungovat, i když se dnešní mimořádná situace nezlepší, až do konce školního roku.”

Portál funguje jako znalostní platforma, která řeší i věci, které vlastně zůstávají poněkud stranou – například otázky bezpečnost studentů na síti.

Adresa: https://virtualniskola.americanacademy.com/

Konkrétní programy pro online výuku

Je dobrou zprávou, že odborné platformy jsou technologicky neutrální. Přesto z nich zřetelně vystupují programy, které jsou spojeny s firmou Google a Microsoft – Google Classroom a MS Teams. Níže uvádíme pár tipů na videokurzy, které seznamují se základními postupy práce. Vybrali jsme takové série videí, které jsou stručné, ale zároveň kvalitní a pochopitelné.

G Suite

G Suite (dříve Google Apps) je balík online aplikací (pošta, kalendář, sdílený disk, dokumenty, videohovory), který vám umožní pracovat kdekoliv a z libovolného zařízení. Školy nebo neziskové organizace mají možnost využívat G Suite zdarma. Přehledné zasvěcení do balíku služeb a zprovoznění a využití Google Učebny (Google Classroom) najdete zde: https://events.withgoogle.com/cz_-usnadnete-si-praci-z-domova/. Videa mají jen několik minut.

Google Classroom

Google Classroom je webová služba dostupná zdarma. Je určena školám, učitelům a žákům. Umožňuje vzdálenou podporu výuky, komunikaci, sdílení materiálů, zadávání úkolů a známkování prací. na této adrese uvidíte videa, která přiblíží základy práce s touto službou.

https://www.tybrdo.cz/informatika/8-jednoduchych-kroku-jak-vyuzit-google-classroom-pro-vzdalenou-vyuku

Google Hangouts

Neměli bychom zapomínat, že prvním krokem není implementace programů, ale to, že je dnes řada lidí poprvé na videokonferenci. Tohle video je základ toho, jak můžeme videohovoru využít.

www.youtu.be/z7lKE_YlanY.

Microsoft Teams

Program MS Teams nejsou určeny pouze pro školy, ale obecně pro týmovou práci. Mnoho škol využívá technologie firmy Microsoft a jejich EDU licencí určených pro vzdělávací sektor, proto je pro ně MS Teams logickou volbou. Základní pohled na tuto možnost můžete najít na: https://github.com/cesko-digital/p-ucime-online/wiki/microsoft-teams

Stejně jako u Google začíná cesta přes G Suite, pro nastavení prostředí Microsoft je třeba zavést Office 365.

Srovnání a další platformy

Očima studentů můžete posoudit obě platformy (Google a Microsoft) třeba na:

https://www.ucimeonline.cz/informace/Pro-studenty-a-zaky

Nástrojů na online konference existují desítky, stovky. Ty nejznámější najdete v této tabulce, která obsahuje řadu informací o tom, kolik lidí se může připojit, ceně a pod.  Srovnání komunikačních nástrojů připravil časopis Lupa.cz.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1KVkFFS-3shmvryQS_hGwXy05oMapsFoi1W42fMBHh1g/edit

Obsah je králem

Je neuvěřitelné, kolik aktivit, které nabízejí kvalitní obsah se na internetu objevilo. Tohle není zdaleka vyčerpávající výčet všech kvalitních možností, ale začátek neuvěřitelně zábavné cesty za poznáním.

ČT edu

Tisíce videí pro chytrou zábavu i vědu. Přehledný, informačně neuvěřitelně rozsáhlý archiv. Rozhodně zaplní kvalitním obsahem jakoukoliv karanténu.

Adresa: https://edu.ceskatelevize.cz/

Khan academy

Khan Academy je nezisková organizace registrovaná v USA, která už několik let připravuje vzdělávací kurzy. Nenechte se zmást grafikou a obrázky – českých kurzů na webu najdete spousty.

Adresa: https://cs.khanacademy.org/

Akademie věd – věda na doma

Projekt českých vědců nemůže zůstat stranou tohoto výčtu. Nechybí mu zábavnost, ani srozumitelnost.

“Pod hashtagem #veda_na_doma budeme společně s ústavy #AVČR po dobu nastalé hygienicko-epidemiologické situace pravidelně každý den publikovat příspěvek s tipem na domácí pokusy, časopisy, online výstavy i e-zdroje.”

https://www.facebook.com/hashtag/veda_na_doma?epa=HASHTAG

Adresa: https://www.facebook.com/akademieved/

Odpovědné občanství

Tento vzdělávací web připravili zástupci Masarykovy univerzity, CEVRO a Konrad-Adenauer-Stiftung v České republice. Zdarma tam najdete publikace i jednotlivé lekce ke stažení pro výuku občanské výchovy (případně základů společenských věd). Takže pokud si nevíte rady, jak interaktivně nabídnout žákům možnost dozvědět se něco o politických stranách, demokratickém systému nebo ústavních institucích, případně o všech státních svátcích, tak tento web určitě navštivte. Navíc se připravují další publikace.

Adresa: odpovedneobcanstvi.cz/ke-stazeni