fbpx

Volební kampaň covidová

Volební kampaň covidová

16. 10. 2020 Jak na volby Kampaně Nezařazené 0
Volební kampaně Covid

Jsou věci které byly v těchto volbách jinak. A nemyslím tím jen Covid, který ovlivnil téma volebních kampaní a přispěl k tomu, že si letos volební komisaři, kterých se hlásilo méně,  odnesli historicky nejvyšší odměnu, která vzrostla zhruba o třetinu. 

Letošní kampaně, které se z velké míry přestěhovaly na sociální sítě, potvrdily, že pokud chcete vyšší dosahy, nevyhnete se videím. Přestože existují výborné online pomůcky, do repertoáru volebního manažera začnou patřit programy na úpravu videa a zvuku stejně jako tam už před lety přibyly grafické programy na základní úpravu fotek apod.

Jen pro zajímavost, ověření reklamního účtu na Googlu letos trvalo bezmála dva měsíce, protože prostě komunikace s Mikelem, Jane, Tomem, Giny a dalšími z helpdesku není produktivní.

Když už jsme u těch sítí, internetu a dosahů, zpřísnění podmínek pro zadávání politické reklamy ze strany Facebooku a Googlu bylo přinejmenším podobně důležité jako celá naše volební legislativa. Hlídání obsahu, průkazně podepsaná reklama přispěly k transparentnosti voleb víc než podpisy na billboardech, kde je uvedené logo či jméno kandidáta. Jen pro zajímavost, ověření reklamního účtu na Googlu letos trvalo bezmála dva měsíce, protože prostě komunikace s Mikelem, Jane, Tomem, Giny a dalšími z helpdesku není produktivní. Důsledek je jasný – zvýhodněné budou agentury, které budou ovládat tuhle speciální oblast reklamy na internetu a budou na to mít připravené nástroje. Představa, že si každý kandidát zapne reklamu via ověřený business účet je přinejmenším naivní, protože to je prostě složité.

Letošní kampaně, které se z velké míry přestěhovaly na sociální sítě, potvrdily, že pokud chcete vyšší dosahy, nevyhnete se videím.

No a do třetice ve dvou senátních obvodech v druhém kole rezonovalo téma uprchlíků. Oba kandidáti s tímto tématem do Senátu neprošli, přestože udělali vše pro to, aby voliči protikandidáta zůstali doma. Podcenili to, že ta čtvrtina lidí, která chodí k volbám do druhého kola, není totéž, co voliči v prezidentských volbách, kde je mnohem větší volební účast. Na druhou stranu, tohle není důkaz toho, že strach z neznámého v českém voliči navěky zmizel a bylo by tragickou chybou si to myslet.

Výzkumy, které jsme realizovali, potvrdily stále stejnou a známou věc. Senát i v roce 2020 měl velmi špatnou pozici, jen minimum lidí tahle instituce zajímá. V posledních měsících jsme ale na vlastní oči viděli, že to může být jinak. A měření agentury STEM potvrdilo nejvyšší zájem za posledních pět let. Sebevědomá politika Senátu, která vyvrcholila cestou na Tchaj-wan, ukázala cestu k výraznějšímu vnímání celé horní komory. Nová třetina senátorů může tomuto směřování pomoci. Kéž se jim to povede.

Psáno pro ihned.cz.

Více článků o volbách najdete tady.