Jaroslav Poláček
Sdílejte
Napsal: Jaroslav Poláček
Dočteno? Pošlete to dál.


Ve volbách do Senátu platí, že každý kandidát, pokud nejde sám za sebe (s tisícovkou hlasů na přihlášce k volbám) je navržen jednou stranou. Důvod je prostý – tato strana získá roční příspěvek od státu ve výši 900 000 Kč. Volby jsou z ekonomického pohledu soutěží o 5,4 milionu korun. Kandidáti, kteří kandidují sami za sebe (to jsou ti, kteří sbírají hlasy na svou podporu), na tyto peníze nemají nárok. Tedy, pokud si nezaloží vlastní hnutí nebo stranu, což udělal například Marek Hilšer v roce 2018. Konečně na webových stránkách senátora a hnutí se můžete dočíst, že „kandidatura bez politické právnické osoby by znamenala jak složité právní postavení pro další veřejnou činnost, tak především zřeknutí se státního příspěvku na mandát a tím znevýhodnění oproti jiným politickým subjektům.„
Koalice, smlouvy a podpory ve volbách do Senátu
Nechme teď stranou zcela nudnou možnost kandidatury za jednu stranu a podívejme se na možnosti koaličních kandidátů.
Zákon umožňuje kandidovat za koalici, ale, jak je taková koalice nastavena, záleží na samotných partnerech. Myslíte si, že si jsou v koalici všichni rovni? Nemusí. Svá postavení definují obvykle v koaliční smlouvě, případně ve smlouvě o financování kampaně, která nebývá veřejná. Většinou ji kandidáti nezveřejňují, protože se na ni voliči neptají. A to je veliká škoda. V takové smlouvě najdete například rozdělení peněz, zjistíte, kdo kandidáta skutečně platí a také k čemu se zavázal vůči svým partnerům.
Překvapení přichází, když ve smlouvě nenajdete všechny strany, které kandidáta podporují. I to je ale možné, protože jsou subjekty, které se nechtějí ke kandidátovi hlásit formálně, ale mohou je svou deklarací podpořit. Dává jim to větší svobodu z takového partnerství odejít, ale obvykle také menší nebo žádné benefity, protože většinou nepřispívají na kampaň.
Co z toho?
- Zajímejte se, o koaliční smlouvu, řekne vám víc než pět (set) billboardů.
- Váš hlas přispěje zisku straně, která kandidáta navrhuje a ta může být jen jedna.
- Složení koalice a podpora stran mohou být dvě různé věci. Poznáte z ní obvykle, které subjekty jsou si rovné a které si jsou rovnější.
Psáno pro Echo24 5. 7. 2020.
Více článků o volbách najdete tady.
STAY IN THE LOOP
Funguje to takhle: Vy nám dáte email. My Vám napíšeme, až vyjde další článek.
Názor? Komentář? Nebo jste tu našli chybu? Napište.
Psal se rok 2006. Pár týdnů před volbami média zaplavily dramatické titulky: „Lidovci by se do Sněmovny nedostali!“ Nastal mazec.
O politické kampani se má mluvit. Reklama musí překvapit a zaujmout. Tento text je sám o sobě důkazem toho, že prvního cíle se koalici SPOLU (složené ze stran ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) podařilo dosáhnout. Ale zas tak jednoduché to není.
1. Co jsou komunální volby a kdo má právo volit? 2. Kdo může být zvolen do zastupitelstva obce? 3. Jaké jsou překážky výkonu volebního práva? 4. Jak se vytváří volební okrsky a obvody? 5. Jaké existují druhy volebních stran a jak se podává kandidátní listina? 6. Jak se hlasuje a co se děje s hlasovacími lístky? 7. Jak se zjišťují výsledky voleb a co se stane, když se objeví chyby nebo nesrovnalosti?
Zvažujete kandidovat do voleb? Pak Vás čeká spousta výzev, které jste ze začátku možná vůbec nečekali. Proto jsme sepsali praktické desatero, se kterým by měl každý kandidát počítat, když do víru kampaně vstupuje.