Jaroslav Poláček
Sdílejte
Napsal: Jaroslav Poláček
Dočteno? Pošlete to dál.


Do krajského zastupitelstva může kandidovat politická strana, politické hnutí či koalice. Pokud se strana či hnutí rozhodne kandidovat v koalici s dalšími uskupeními, nemůže už v témže krajském obvodě kandidovat samostatně. Platí to samozřejmě i obráceně.
Krajské volby přináší nárok na státní příspěvek za krajský mandát. A pozor, i v koalici může každý z kandidátů být navržen jen jednou stranou. Ta v případě vítězství obdrží tento každoroční příspěvek ve výši 250 000,- Kč za každý ze získaných mandátů. Jiné než výše popsané dělení peněz v rámci koalice bývá řešeno koaliční smlouvou.
Podání kandidátky – kdy a komu
Kandidátní listina se podává nejpozději 66 dnů přede dnem voleb do 16.00 hodin pověřenému krajskému úřadu v sídle volebního obvodu. Takže v obvodu Hradec Králové, je to nepřekvapivě Hradec Králové. Přihlášku podává tzv. zmocněnec, s nímž následně krajský úřad komunikuje.
Formuláře a dokumenty
Základními formuláři jsou kandidátní listina s jasně stanoveným pořadím kandidátů a dále prohlášení všech kandidátů. Počet kandidátů může být maximálně o pět více, než je celkový počet mandátů v daném krajském zastupitelstvu.
Musím bydlet ve volebním obvodu?
Ano. Musíte být přihlášen k trvalému pobytu v obci, která náleží do územního obvodu kraje.
Zmocněnec
Důležitý člověk, který může přihlášku strany, hnutí či koalice podat, ale také stáhnout, nebo odvolat kandidaturu některého z kandidátů. Proto je výběr zmocněnce klíčový zejména v situacích, které jsou krizové. Vzdát se kandidatury může i kandidát sám, a to písemně před zahájením voleb na příslušném krajském úřadě. Prohlášení o vzdání se kandidatury či její odvolání pak nelze vzít zpět.
Napište nám na info@produkujeme.cz
Dočetli jste? Tak se podělte a sdílejte!
STAY IN THE LOOP
Funguje to takhle: Vy nám dáte email. My Vám napíšeme, až vyjde další článek.
Názor? Komentář? Nebo jste tu našli chybu? Napište.
Chcete volit v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny (3.-4. října 2025), ale ne ve svém domovském okrsku? Potřebujete voličský průkaz. Můžete o něj žádat elektronicky, ale pozor – stále potřebujete datovou schránku.
Volby do Poslanecké sněmovny (3.-4. října 2025) přinášejí zásadní novinku – poprvé v historii mohou čeští občané dlouhodobě pobývající v zahraničí hlasovat korespondenčně. A to nejlepší? Celý proces můžete vyřídit online bez datové schránky!
1. Co jsou komunální volby a kdo má právo volit? 2. Kdo může být zvolen do zastupitelstva obce? 3. Jaké jsou překážky výkonu volebního práva? 4. Jak se vytváří volební okrsky a obvody? 5. Jaké existují druhy volebních stran a jak se podává kandidátní listina? 6. Jak se hlasuje a co se děje s hlasovacími lístky? 7. Jak se zjišťují výsledky voleb a co se stane, když se objeví chyby nebo nesrovnalosti?
Zvažujete kandidovat do voleb? Pak Vás čeká spousta výzev, které jste ze začátku možná vůbec nečekali. Proto jsme sepsali praktické desatero, se kterým by měl každý kandidát počítat, když do víru kampaně vstupuje.