Jaroslav Poláček
Sdílejte
Napsal: Jaroslav Poláček
Dočteno? Pošlete to dál.


Být viditelný senátor může být totiž oříšek. Sice jste součást parlamentu a podílíte se na schvalování zákonů a dalších činnostech, za šest let se na Vás ale v regionu lehko zapomene. Agenda senátora jaksi není tak sexy, jako ta poslanecká, a média o ní neinformují na denní bázi, jak jsme zvyklí z dolní komory.
Senátní volby a jejich výzvy
Jako nový kandidát do Senátu, vyzývající ostříleného pardála, který v něm už pár let sedí, máte zásadní úkol. Zviditelnit se více než Váš soupeř a získat si oblibu co největšího počtu voličů v obvodu. Popularitu ale nevykouzlíte za dva měsíce. Na té je potřeba pracovat dlouhodobě. Začněte už teď!
Pokud nekandidujete za politickou stranu, jako nezávislý kandidát potřebujete sesbírat při volbách do Senátu alespoň 1 000 podpisů. Perfektní příležitost pro kontaktní kampaň mezi lidmi a zviditelnění svého jména a obličeje. Během sběru můžete potkat i jednotlivce, kteří se pro vaši kampaň nadchnou a budou Vám chtít pomáhat. Ať jako dobrovolníci, nebo sponzoři. Ti budou potřeba ať kandidujete za stranu či nikoli. Každá kampaň něco stojí a ty úspěšné senátní se pohybují ve stovkách tisíc. Těch 1 000 hlasů je Vaše výhoda – obvykle na vítězství stačí 10 000 hlasů.
Do Senátu se sice volí co šest let, ale vlastně každé dva roky. Respektive se co dva roky obměňuje třetina Senátu, volí se pouze ve třetině obvodů, a za dva roky zase v jiné třetině obvodů. Pro mnohé voliče je tento systém matoucí. První kolo voleb do Senátu bývá spojené s jiným druhem voleb (komunální, nebo krajské) či referendem. Pro druhé kolo však ani nepřijdou volební lístky domů a spousta lidí o něm vlastně vůbec neví. A proto v druhém kole k volbám nechodí.
Výhody senátních voleb
Nízká účast voličů v druhém kole nahrává tomu kandidátovi, který umí dobře počítat, má větší potenciál oslovit voliče kandidátů, kteří se do druhého kola nedostali, a dokáže je zmobilizovat. Většinou druhé kolo vyhrajete s pár tisíci hlasy. Pokud víte, kam směřovat cílenou kampaň, máte to v kapse.
A pokud si stále nejste jistí, co a jak, pořiďte si naši knihu Volby v kapse nebo nám napište o radu.
STAY IN THE LOOP
Funguje to takhle: Vy nám dáte email. My Vám napíšeme, až vyjde další článek.
Názor? Komentář? Nebo jste tu našli chybu? Napište.
1. Co jsou komunální volby a kdo má právo volit? 2. Kdo může být zvolen do zastupitelstva obce? 3. Jaké jsou překážky výkonu volebního práva? 4. Jak se vytváří volební okrsky a obvody? 5. Jaké existují druhy volebních stran a jak se podává kandidátní listina? 6. Jak se hlasuje a co se děje s hlasovacími lístky? 7. Jak se zjišťují výsledky voleb a co se stane, když se objeví chyby nebo nesrovnalosti?
Zvažujete kandidovat do voleb? Pak Vás čeká spousta výzev, které jste ze začátku možná vůbec nečekali. Proto jsme sepsali praktické desatero, se kterým by měl každý kandidát počítat, když do víru kampaně vstupuje.
Prý se bez plakátů a balónků neobejde žádná kampaň. Balónky jsou pořád kouzelný, uhrančivý nástroj, který zhypnotizuje děti, a ty nekompromisně vláčí své rodiče až k místu distribuce toho létajícího zázraku.
Jsou období, kdy politici (ale nejen oni) přemýšlejí nad tím, čím zaujmou. Tohle nebezpečné chování nabývá na intenzitě zejména, když se blíží volby. Občas někoho v týmu prostě napadne, že nahota je ta správná strategie a sázka na jistotu. Funguje to?