Jaroslav Poláček
Sdílejte
Napsal: Jaroslav Poláček
Dočteno? Pošlete to dál.


Volební strany a jejich registrace pro evropské volby
Individuálně kandidovat nelze.
Dostali jste se na kandidátní listinu politické strany? Gratulujeme! A co teď?
Co mohu uvést jako své povolání ?
Je věcí kandidáta, zda uvede povolání, ve kterém se vyučil, nebo které vystudoval, nebo které vykonává, popř. funkci, kterou zastává; nemělo by se jednat o činnost, která zjevně není povoláním či zaměstnáním, ale pouhým zájmem či zálibou nebo byla informací o jeho angažovanosti. Řada kandidátů však tento výklad nedodržuje a vzhledem k tomu, že registrační úřady velmi často kolonku „povolání“ příliš nekontrolují, můžeme se tam dočíst ledacos, třeba tady.
Kde musím bydlet, abych mohl kandidovat v evropských volbách?
Poslancem Evropského parlamentu může být na území České republiky zvolen každý občan České republiky a každý občan jiného členského státu EU, který
- alespoň druhý den voleb dosáhl věku 21 let a
- není zbaven způsobilosti k právním úkonům.
Jde-li o občana jiného členského státu EU, musí tento splňovat i další podmínky:
- není v členském státě EU, jehož je státním občanem, zbaven práva být volen
- musí být nejpozději druhý den voleb po dobu nejméně 45 dnů veden v evidenci obyvatel
A jak je to s hlasováním ve volbách do Evropského parlamentu?
Volit může:
- občan ČR, který alespoň druhý den voleb dosáhne věku 18 let,
- občan jiného členského státu EU, který alespoň druhý den voleb dosáhne věku 18 let a je nejméně 45 dnů přede dnem voleb přihlášen k trvalému nebo přechodnému pobytu na území ČR.
- a nemá omezenou svobodu z důvodu ochrany zdraví, a
- omezenou svéprávnost k výkonu volebního práva.
Když nejste občan ČR a chcete hlasovat pro české kandidáty
Občan jiného členského státu, který chce hlasovat na území ČR pro české kandidáty, musí požádat (pokud tak již neučinil v minulosti) o zápis do seznamu voličů.
Pozor! Pokud projevíte vůli hlasovat na území ČR, nemůžete hlasovat ve svém domovském členském státě.
- Volič – cizinec, který hlasoval na území ČR v minulých volbách do Evropského parlamentu, je automaticky zapsán v seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu. Doporučujeme si to ověřit na příslušném obecním úřadě.
- Volič – cizinec, který na území ČR v minulých volbách do Evropského parlamentu nehlasoval, ale hlasoval ve volbách do zastupitelstev obcí, musí nejpozději 40 dnů přede dnem voleb požádat svůj obecní úřad o přenesení údajů do seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu.
- Volič, který na území ČR doposud nehlasoval v žádných volbách, musí do 40 dnů přede dnem voleb požádat svůj obecní úřad o zápis do seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu.
Dočetli jste až sem? Skvělé. Podělte se s ostatními na sítích a koukněte se, co o naší spolupráci při volbách do Evropského parlamentu říkají kolegové z koalice Progresivneho Slovenska & Spolu.
Pokud chcete pomoci s kampaní, zanechte nám kontakt. Ozveme se.
STAY IN THE LOOP
Funguje to takhle: Vy nám dáte email. My Vám napíšeme, až vyjde další článek.
Názor? Komentář? Nebo jste tu našli chybu? Napište.
1. Kdo má právo volit do zastupitelstva obce? 2. Kdo může být zvolen do zastupitelstva obce? 3. Jaké jsou překážky výkonu volebního práva? 4. Jak se vytváří volební okrsky a obvody? 5. Jaké existují druhy volebních stran a jak se podává kandidátní listina? 6. Jak se hlasuje a co se děje s hlasovacími lístky? 7. Jak se zjišťují výsledky voleb a co se stane, když se objeví chyby nebo nesrovnalosti?
Zvažujete kandidovat do voleb? Pak Vás čeká spousta výzev, které jste ze začátku možná vůbec nečekali. Proto jsme sepsali praktické desatero, se kterým by měl každý kandidát počítat, když do víru kampaně vstupuje.
Jsou období, kdy politici (ale nejen oni) přemýšlejí nad tím, čím zaujmou. Tohle nebezpečné chování nabývá na intenzitě zejména, když se blíží volby. Občas někoho v týmu prostě napadne, že nahota je ta správná strategie a sázka na jistotu. Funguje to?