PRodukujeme

Sdílejte

Napsal: PRodukujeme

Dočteno? Pošlete to dál.

Na konci března zahájila koalice Spolu volební kampaň a v rámci ní zvolila výrazné barvy v čele se zelenou a meruňkovou. Co na to odborníci?

Zahájení kampaně a její barvy vyvolaly spoustu reakcí nejen na sociálních sítích a v médiích. Zatímco někteří zvolenou barevnou paletu přirovnávali například k odstínu spojenému s Kajínkem, jiní mluvili o technoparty, další chválili výraznost.

Barevnou paletu tvoří v prvé řadě výrazná zelená, dále svěží meruňková a doplňková šedobílá (off-white), která má podle koalice sloužit zejména pro digitální prostředí. Šéf volebního štábu Spolu Zbyněk Stanjura k tomu dodal, že vybraná barevnost slouží jako vizuální vyjádření vitality, stability a současného přístupu. Za vizuální podobou kampaně stojí Pavel Fuksa, který pracoval pro mnoho světových firem a také například pro Baracka Obamu.

Zelená jako nový začátek?

Podle Anny Shavit, odborné asistentky z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy kampaň začala energicky, což podporuje i její vizuální styl. Určitě je dobré načasování a uvidíme, jak bude kampaň intenzivní. Co je zajímavé, že poměrně dlouho už kampaň běží na sociálních sítích, kde se primárně cílí na mladší voličské skupiny, dodává.

Roman Štěpánek, jednatel agentury RPSC ideas, říká, že koalice pro svou kampaň zvolila výrazně zelenou až neonovou barvu, ta evokuje energii a modernost. V kontextu koalice Spolu, která doposud měla konzervativní barvy, je to podle něj překvapivá volba a pravděpodobně jde o snahu přiblížení se mladším voličům. Lze spatřit jistou podobnost s velice úspěšnou kampaní hejtmana Grolicha v krajských volbách 2024 v Jihomoravském kraji, podotýká.

Jaroslav Poláček, volební manažer a zakladatel agentury PRodukujeme, si této podobnosti také všiml a v komentáři popsal, že zmíněná jihomoravská kampaň SPOLU byla jiná a fungovala, protože hejtman Grolich je jiný politik. Mnoho voličů mu odpustilo, že kandiduje za SPOLU, protože jim vysvětlil, že to není důležité, protože jde o Moravu, víno, slunce a regionální témata. Změna politiky i značky šla ruku v ruce. Pouhé převzetí formy bez odpovídajícího obsahu však nebude fungovat, zdůrazňuje.

Ohledně této kampaně pro server Podnikatel.cz zmiňuje, že zelená v lidech obvykle vyvolává pocit svěžesti a naděje, evokuje růst, „zelenající se“ budoucnost a kontakt s přírodou. V případě koalice Spolu to podle něj může působit jako snaha o nový začátek. Na druhou stranu je to poměrně výrazný odklon od tradičních stranických barev, takže kampaň získává určitou míru „wow efektu“, o kterém mluví i autor nejznámějších knih o reklamě David Ogilvy – je to prvek překvapení, který má zaujmout a přivést pozornost. Otázkou, zda ta změna není pouze ve vizuálu, vysvětluje.

Jak se dá barva využít?

Podle Romana Štěpánka může koalice neonově zelenou využít k upoutání pozornosti a ke zvýraznění nového přístupu. Tato barva bude vždy dobře viditelná a oči naláká spíše, než konzervativní barvy. Jaroslav Poláček doporučuje spojit zelenou s jasným příběhem, kdy by měli vysvětlit, jak přesně zelená odráží jejich hodnoty: například novou energii, chuť na změnu či ohled na budoucnost. Také podle něj mohou propojit barvu s konkrétními tématy, kdy zelená může symbolizovat i „zdravé“ finance či rozkvět ekonomiky.

Pokud to uchopí kreativně, mohou podporovat dojem, že podporují růst (ekonomický i společenský), myslí si a dále radí opakovaně zelenou připomínat. Tedy konkrétně přidávat drobné „zelené“ prvky i do následných kroků. Začalo to profilovkami a grafikou na sociálních sítích, pokračovat mohou v kontaktní kampani, direct mailu apod. Volič pak dostává signál, že se změna netýká jen loga, ale že je to opravdu nová identita, dodává.

Jde o posun k jasnosti?

V oficiálním vyjádření týkajícího se startu kampaně je uvedeno, že změna barevnosti loga a jeho grafické zjednodušení má symbolizovat posun směrem k jednotě a jasnosti. Jaroslav Poláček uvádí, že částečně to tak působí, ale je podle něj otázkou, jestli se SPOLU opravdu povede budovat toto poselství dlouhodobě. Zdůrazňuje, že k udržení „zvyku“ nové barvy je potřeba mnoho malých (a konzistentních) krůčků. Nestačí tedy jen logo, ale i další kampaňové materiály musí jasně vyjadřovat, co chtějí říct.

Roman Štěpánek připomíná, že premiér Fiala označil v jednom ze svých projevů rok 2025 rokem rozhodnutí a v tomto rebranding koresponduje s předpokládanou hlavní linkou kampaně. Zelená asociuje jaro – změnu z barev šedivých do mnoha odstínů zelené. Volič má na výběr mezi šedou a výrazně barevnou variantou. A mezi dalšími konkurenty se barevně rozhodně neztratí, doplňuje.

Odklon od modré

To, že koalice SPOLU se v rámci této kampaně odklonila od tradiční tmavě modré může podle Romana Štěpánka znamenat snahu o osvěžení značky a oslovení nových voličů, ale také výraznou změnu. Modrá barva se podle něj v politice používá často, a tak neonově zelená bude o to výraznější. Nicméně je důležité zvážit riziko ztráty identity a rozpoznatelnosti mezi stávajícími voliči. Vše to jsou jen odhady. Až skutečný výsledek ukáže, zda ta změna byla žádoucí. Minimálně to, že se o tom bavíme znamená, že část svého účelu rebrand splnil, myslí si.

Jednoznačně to nevidí ani Jaroslav Poláček. Ten jako pozitivní vnímá také přitáhnutí nových voličů, kteří hledají změnu, odlišení a upoutání pozornosti, které změna barvy zvládne velmi rychle a také psychologický efekt „nového startu“ zdůrazňující, že koalice vstupuje do nové fáze. Proč nemělo dojít k tomuto odklonu je podle něj ztráta rozpoznatelnosti, na kterou se spoléhá voličské jádro. Konzistence je podle něj důležitá, ale v politickém marketingu u nás se spíš nosí změna. Pokud se za novou barvou neskrývá reálná změna, mohou voliči vnímat rebranding spíše jako „laciný trik“, přidává dále.

Jedná se o trendy barvy

Nejen v psychologii barev je zelená často spojována s ekologií a péči o životní prostředí, růstem a prosperitou a také harmonií a uklidněním. Podle grafické designerky Veroniky Marčíkové ze společnosti Aira, zelená symbolizuje přírodu, harmonii, bezpečí (vzpomeňme na zelenou na semaforech) a navozuje pocit klidu. Je tedy volbou relaxačních služeb, zdravotnictví nebo přírodních produktů. Zelená je také barvou peněz, čehož ve svých vizuálních identitách využívají některé banky, vyjmenovává na blogu.

Jak vysvětluje Jaroslav Poláček, působí jako protiklad k agresivním barvám a v marketingu má také sílu podpořit dojem „čerstvosti“ a nového začátku. Ve spojení s jemnějšími odstíny může působit civilněji, světle nebo meruňkově zelená pak evokuje jemnost a vstřícnost. Zvolený agresivní odstín jásavé či jedovaté zelené se špatně přehlíží, to bude i důvod, že tyhle barvy vidíme na různých vývěskách, kde zuří válka o pozornost, doplňuje.

Také Roman Štěpánek uvádí, že je zelená barva spojována s přírodou, ekologií, růstem a nadějí s tím, že neonové odstíny zelené jsou energické, výrazné až agresivní. Tyto barvy se letos promítají i do módního průmyslu. Jsou prostě trendy, shrnuje.

Barvy prodávají i přesvědčují

Jak jsme psali dříve, barvy aktivují podvědomé pochody v mozku. Proto například McDonald’s vybavuje restaurace v barvách zralých rajčat a salátů. Proto si radikální hnutí po celém světě přivlastňují podobný color code – mimochodem podobný výstražným zbarvením rostlin a živočichů v přírodě, popisoval na příkladu Matouš Hutník z agentury Peppermint digital. Dalším aspektem je, že barvy jako takové do značné míry ovlivňují nákupní chování. Působí totiž na lidskou psychiku, na naše emoce a emoce jsou právě ty, které prodávají.

Odborníci se také shodují, že barvy jsou první věcí, které si zákazník nebo i volič všimne a jsou klíčovou součástí vizuálu. Když barvu užíváte konzistentně, vytváříte si obraz v myslích publika, tedy výrazná změna jde proti této logice. Obvykle jí stratég využije, jen když ví, že stávající obraz značky je hodně poškozený, popisuje Jaroslav Poláček a připomíná, že velká část rozhodování se odehrává v emoční rovině. Barvy podle něj evokují pocity a přímo ovlivňují, zda vás člověk začne vnímat jako přátelského, seriózního nebo odtažitého. Méně je někdy více – raději pár barev a jasná grafika než přeplácaný mix, který diváka zmate, doporučuje.

Podle Romana Štěpánka je při komunikaci důležité volit barvy, které nejen upoutají pozornost, ale také odpovídají hodnotám značky a osloví správnou cílovou skupinu. Zároveň je však nutné brát v úvahu kulturní kontext a psychologii barev, aby sdělení působilo přirozeně a mělo zamýšlený dopad.

Jana Langerová, 8. 4. 2025, Podnikatel.cz

STAY IN THE LOOP

Funguje to takhle: Vy nám dáte email. My Vám napíšeme, až vyjde další článek.

Názor? Komentář? Nebo jste tu našli chybu? Napište.

Podobné články