Jaroslav Poláček
Sdílejte
Napsal: Jaroslav Poláček
Dočteno? Pošlete to dál.


Miroslav Kalousek kontinuálně oslovuje asi půl milionu hlasů. V bitvě proti populistům je potřebujeme.
Málokdo to přiznává, ale všechna témata, které dnes řešíme (až na korupční skandály) jsou spojená s Evropskou unií. Energie, válka na Ukrajině nebo migrace – to vše se řeší a vyjednává na evropské úrovni. Naše země (a ne, nejsme v tom jiní) do evropských voleb moc šampionů nevyslala. Čest výjimkám. Srozumitelné a zkušené politiky v EU potřebujeme. Víc, než si myslíte.
Výkonný výbor TOP 09 bude rozhodovat, zda schválí nominaci Miroslava Kalouska do květnových voleb do Evropského parlamentu. Co bude výsledkem, když Kalouska odmítne?
Pominu, že to je jeden z otců zakladatelů a autorů programových textů TOP 09, ke kterým se mnozí dodnes hlásí.
Pominu i to, že se někteří hrozí, že se Kalousek „urve z řetězu“, protože vždycky říkal, co chtěl, i když ho za to mnozí nenáviděli. Takže žádná změna.
Ve vzduchu je i přízrak nové strany, kterou údajně založí, což by vedlo nepochybně k oslabení koalice Spolu. Logika říká, že je lepší poslat ho na kandidátku, než ho motivovat „velkým odmítnutím“. Spekuluje se o tom, že schválení jeho nominace bude prohrou předsedkyně strany, což je pár dnů po sněmu, který ji jednoznačně zvolil do čela, hezkým motivem pro komentáře, ale na nic jiného to vliv mít nebude.
Jediným relevantním důvodem tak zůstává, že je Kalousek nepřijatelný pro koaliční partnery. Důvody jsou směšné – jeho kritika kroků vlády (vždy s dovětkem, že není lepší alternativa) nebo prastaré bolesti možná spojené s obavou, že bude přirozeným terčem pro opozici. Na druhé straně je potenciál, který s sebou Miroslav Kalousek přináší, zkušený politik, který se orientuje v evropské politice jako málokterý jiný aspirant na evropské křeslo a jeho ekonomická erudice je nesporná.
Zdá se, že členové výboru budou vystaveni otázce, zda je pro ně víc koalice Spolu nebo Kalousek. Odpověď je jednoznačná. Bez Spolu nemá TOP 09 perspektivu, ale ta otázka takto nestojí. Kalousek se svými názory je zcela v souladu s kandidátkou Spolu. Má své věrné posluchače a voliče, které může přimět jít k volbám. Stejně oddanou skupinu má Jiří Pospíšil a Luděk Niedermayer. V boji, kdy (zase) půjde o hlasování o vládě, právě tyto tisíce hlasů mohou rozhodnout o vítězství. Je to jediný typ voleb, který má obvod celou Českou republiku a to je také důležité – každý volič bez ohledu na své bydliště může podpořit svého politika a jeho kandidátku.
V zájmu naší země je, aby nás v Evropském parlamentu zastupovali lidé, kteří mají realistický pohled na Evropu. Na babišovce nebo okamurovce v EU nikdo nečeká. Na Miroslava Kalouska by mohl.
Jaroslav Poláček
STAY IN THE LOOP
Funguje to takhle: Vy nám dáte email. My Vám napíšeme, až vyjde další článek.
Názor? Komentář? Nebo jste tu našli chybu? Napište.
Na konci března zahájila koalice Spolu volební kampaň a v rámci ní zvolila výrazné barvy v čele se zelenou a meruňkovou. Co na to odborníci?
Psal se rok 2006. Pár týdnů před volbami média zaplavily dramatické titulky: „Lidovci by se do Sněmovny nedostali!“ Nastal mazec.
O politické kampani se má mluvit. Reklama musí překvapit a zaujmout. Tento text je sám o sobě důkazem toho, že prvního cíle se koalici SPOLU (složené ze stran ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) podařilo dosáhnout. Ale zas tak jednoduché to není.
1. Co jsou komunální volby a kdo má právo volit? 2. Kdo může být zvolen do zastupitelstva obce? 3. Jaké jsou překážky výkonu volebního práva? 4. Jak se vytváří volební okrsky a obvody? 5. Jaké existují druhy volebních stran a jak se podává kandidátní listina? 6. Jak se hlasuje a co se děje s hlasovacími lístky? 7. Jak se zjišťují výsledky voleb a co se stane, když se objeví chyby nebo nesrovnalosti?